Popularnymi kotłami do spalania paliw stałych były i nadal są zasypowe kotły żeliwne ze spalaniem górnym. Paliwo wykorzystywane w tych kotłach takie jak węgiel, miał węglowy, czy drewno są stosunkowo tanie, więc trudno się dziwić popularności takich rozwiązań. Jednak w tradycyjnych kotłach poza ich ceną trudno dopatrywać się innych korzyści.

Producenci kotłów prześcigają się w produkcji coraz to nowocześniejszych i bardziej ekonomicznych kotłów stałopalnych. Wymuszają to również nowe przepisy i Rozporządzenia Komisji UE. Od 1 Kwietnia 2017 r. dostawcy kotłów na paliwa stałe zobligowani zostali do oznaczania swoich produktów etykietą efektywności energetycznej. Współczynnik efektywności energetycznej wyznaczane są w oparciu o sprawność użytkową kotła przy zastosowaniu współczynników korygujących określonych w rozporządzeniu Komisji UE.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego nie jest już wystarczające spełnianie przez kocioł wymagań klasy 5 według normy PN-EN 303-5:2012, ale konieczne jest potwierdzenie spełniania wymagań ekoprojektu określonych w Rozporządzeniu Komisji UE 2015/1189 z dn. 28 kwietnia 2015 r.

Nasza firma prowadzi swoją działalność głównie na terenach gminy Wieliczka i w okolicznych gmin takich jak: Niepołomice, Gdów, Świątniki Górne, Mogilany, Siepraw, Skawina. Zapytaj w swoim Urzędzie miasta lub Gminy o program wspierający wymianę starych kotłów na nowe. Możesz uzyskać wysokie dofinansowanie.

Pamiętaj, że decyzję o udzieleniu dofinansowania musisz uzyskać zanim dokonasz wymiany ogrzewania.

Zachęcam do skorzystania z usług naszej firmy „Instalacje Sanitarne Technika Grzewcza” Robert Kurowski. Pomożemy w wyborze właściwego rozwiązania w oparciu o obowiązujące przepisy i rozporządzenia. Mamy na swoim koncie wiele przeprowadzonych inwestycji na terenie Krakowa. Najwyższy czas, aby skorzystali z takiej możliwości również mieszkańcy okolic Krakowa, Wieliczki i innych miejscowości na terenie Małopolski.

Nawet jeśli Twoja gmina nie oferuje dofinansowania do wymiany ogrzewania, możesz skorzystać z preferencyjnego kredytu na wymianę kotłów węglowych na kocioł gazowy udzielanego przez BOŚ i wybrane banki spółdzielcze. Po realizacji inwestycji kredyt zostanie umorzony w wysokości 50 % kapitału dzięki środkom, które na ten cel przekaże Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.